Je "nový" Oblivion lepší než Skyrim? Recenze The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered
Je to už téměř 20 let, co světlo světa poprvé spatřila legendární hra The Elder Scrolls IV: Oblivion. V rámci tohoto jubilea se rozhodla Bethesda hráčům nadělit "Remastered" edici, která ale ve skutečnosti připomíná spíš remake.
Co beremeKrásná grafika
Nový sound design
Zachování původního gameplaye
Hluboký RPG systém
To si nechteKlasické Bethesda bugy
FPS dropy
Zastaralé mechaniky
Hra občas crashuje
V posledních dnech herní svět zasáhl remaster jedné z nejlegendárnějších her našeho století. The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered přináší téměř 20 let starý gameplay v moderním zpracování a jakožto někdo, kdo vyrůstal na Skyrimu, jsem musel hned do staronových Elder Scrolls naskočit a vyzkoušet vše, co hra nabízí.
Je to remaster, nebo remake?
První otázka, která spoustu lidí napadne, je zda se jedná skutečně o pouhý remaster. Totiž Bethesda a studio Virtuos použili pro tuto hru v podstatě kombinaci dvou enginů - starý engine z původního Oblivionu se stará o jádro gameplaye, zatímco Unreal Engine 5 se stará o grafickou stránku. Tím tvůrci dosáhli toho, že hra má furt ten starý dobrý gameplay, ale zároveň běží na moderním enginu s krásnou grafikou. No ale hra vytvořena v novém enginu je přece remake ne? Bethesda se k tomuto tématu vyjádřila tak, že nechtěla Oblivion předělávat (remakovat), a proto se jedná pouze o remaster. No a ve hře je to znát.
Pomohl make-up 20 let staré hře?
Všem, kdo už hru zapli, nebo se jen podívali na nějaký gameplay, je už jasné, že hra vypadá neskutečně. Unreal Engine 5 hře dodal krásné textury, nové nasvícení a efekty. Oblivion remastered skutečně vypadá jako moderní titul se vším všudy. Potencionální kámen úrazu leží právě v tom, že hra tak pouze vypadá. Hra totiž zachovala původní gameplay z roku 2006, což je na jednu stranu super, ale na druhou stranu to v průběhu hraní pocítíte. Moderní herní mechaniky a "quality of life" features tu prostě chybí, a přestože je díky tomu zachovaný původní autentický zážitek, gameplay kvůli tomu může působit často krkolomně a nedodělaně. Neberte mě špatně, Oblivion je na svou dobu neskutečně propracovaná hra, ale na dnešní poměry už prostě ztrácí.
Příkladem za všechny může být systém equipování zbraní. Pokud jste hráli Skyrim, určitě si pamatujete tu super možnost equipnout si různé zbraně a kouzla do levé i pravé ruky. Absolutně super design, který umožňoval zajímavé kombinace od dual-wieldu po kouzelně svítící ruce. To v původním Oblivionu ale není a není to ani v remasteru. Tady si totiž můžete vybavit pouze jednu zbraň, štít jako náhradu bloku a kouzla do speciálního kouzelného slotu, který má vlastní tlačítko. Jako takhle, Stealth Archer buildu to moc nevadí, ale jako někdo, kdo měl fakt rád v Elder Scrolls magii, je tohle downgrade.
A těch příkladů by se našlo mnohem víc, třeba to, že každých 5 vteřin koukáte na loading screen, jelikož skoro každé dveře vedou do nové oblasti. Včetně hlavního města Imperial City, které je rozdělené na jednotlivé districty oddělené loading screenem. Jasně, je to Elder Scrolls klasika, ale v roce 2025, kdy existují hry jako Kingdom Come: Deliverance II, je tohle prostě a jednoduše otrava. Dokonce už i Skyrim měl modifikace, které umožňovali otevřená města.
Tím se dostáváme zpět k první otázce, jelikož The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered je za mě zaseknuté někde na půli cesty mezi remasterem a remakem. A je možná škoda, že si Bethesda a Virtuos nedali za úkol vylepšit některé aspekty hry na moderní standard. Sice by to asi ubralo na určitém pocitu autentičnosti, ale na druhou stranu by hra byla prostě zábavnější a příjemnější - zejména pro nové hráče.
Oblivion jak má být
Každopádně autentičnost je tu zachovaná. Najdeme zda klasické Bethesda bugy, které k Elder Scrolls hrám neodmyslitelně patří. NPCčka stále mají ty stejné goofy animace a konverzace, při vytváření postavy můžete furt vytvářet absolutní zrůdy a hra má prostě ten klasický Oblivion vibe. Určitě jste už zaznamenali nějaké klipy. Všechno je to zabalené do již zmíněné opravdu krásné grafiky a skvělé atmosféry s novým sound designem a parádní hudbou. A přestože je na hře znát její stáří, pořád se jedná o úžasnou hru s hlubokým RPG systémem a vylepšeným způsobem levelování, který kombinuje systémy Oblivionu a Skyrimu.
Dále tu máme vylepšené UI, které vypadá dobře (až teda na mapu) a hra působí pěkně polished. To vše tedy až do chvíle, kdy ji zapnete.
Optimalizace
Tohle je dalším (a zřejmě největším) problémem The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered. Unreal Engine 5 a open-world hry nejsou úplně nejlepší kámoši a v tomto titulu je to znát. Celkový výkon není nutně špatný, na mé sestavě (RX 7800 XT, Ryzen 5 7600X, 32 GB RAM) hra běží víceméně plynule na 2K rozlišení, Ultra nastavení se zapnutým FSR 3 na režim kvality a FSR Frame Generation. V otevřené přírodě se titul pohybuje někde okolo 80-90 fps, v uzavřených prostorech se pak dostává někam ke 120 fps. Problémem je však všudypřítomný stuttering a fps dropy. Hra má také problém v oblasti stability, jelikož často crashuje. Tyto chyby se snad vyřeší aktualizacemi, případně si můžete stáhnout optimalizační módy, jelikož už pár dní od vydání najdete stovky módů, přestože hra nemá oficiální mod support. A pokud si někdo stáhnete mód Spider Mommy, tak se zamyslete nad svými life decisions (absolutně to chápu).
Je tedy Oblivion lepší než Skyrim?
Ano i ne. Záleží na úhlu pohledu. Pokud jste fanoušci původního Oblivionu, tak vás tenhle remaster pravděpodobně uchvátí. Pokud jste vyrůstali na Skyrimu jako já, tak vám v té hře nejspíš některé věci budou chybět a nenahradí je ani krásná grafika. Za mě je Skyrim pořád tou nejlepší Elder Scrolls hrou, kterou jsme doposud dostali, ale může za to dost možná emocionální vazba a nostalgie. To samé by se však dalo říct o druhé straně, takže ve finále je to hlavně na vás.
Je Oblivion Remastered Worth it?
Tahle recenze ukazuje hlavně na nedostatky tohoto remasteru. Neznamená to však, že by se jednalo o špatnou hru, právě naopak. The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered čerpá kvality z neskutečného audiovizuálního provedení, atmosféry a úžasného gameplaye původního Oblivionu. Pokud jste na Oblivionu vyrůstali, čeká vás parádní nostalgická cesta do minulosti v novém kabátku, a pokud jste ho nikdy nehráli, jedná se o ideální příležitost projít si legendární hru s úžasným příběhem a doplnit si lore Elder Scrolls před vydáním TES VI (jestli se ho naše generace tedy dočká).