Pokud hledáte nějakou mobilní hru, která by vás trochu vytrápila, Grimvalor může být skvělou volbou.
Co bereme
Pěkné grafické zpracování
Inspirováno klasikou žánru
Příjemné ovládání a dynamika
Místy výzva
To si nechte
Za plnou hru nutné zaplatit
Ne každého chytí za srdce
8 /10
S mobilními hrami to je často dost zapeklité. Buď stojí kvalitou za prd, nebo jsou obtěžkány mikrotransakcemi a reklamami, popřípadě všechno dohromady. Někdy se ale přece jen najde nějaký ten slibný kousek, který nabízí kvalitní herní zážitek, ale je třeba zase pustit nějakou tu kačku za plnou verzi. A přesně takový jsem v uplynulých dnech testoval. Grimvalor láká na pohledné grafické zpracování a hardcore hratelnost souls-like titulů v mobilním provedení. Může však tahle kombinace fungovat i v prostředí přenosných zařízení jako jsou tablety a mobilní telefony?
Zadarmo ani kuře nehrabe
Pod titulem je podepsáno vývojářské studio Direlight a jedná se o jejich první dílo dostupné na službě Google Play. Přestože by mohly existovat určité obavy, musíme ihned na úvod upozornit, že jsou naprosto zbytečné. Grimvalor se totiž jeví jako naprosto vydařený a profesionálně zvládnutý titul, který netrpí žádnými začátečnickými neduhy. A jak by také ano, vždť titul zažil svojí premiéru již v roce 2018 na Nintendu Switch.
Bohužel je třeba se připravit na smutný fakt v podobě free trial verze, která nabízí cca 1-2 hodiny hraní, následně je třeba investovat necelých 200 Kč za odemčení všech pěti dějství. Vývojáři tak hráčům nabízí poměrně dost prostoru na to osahat si veškeré herní mechaniky a pochopit filozofii celé hry. Zajíce v pytli tak rozhodně kupovat nebudete. Již po několika desítkách minut je však jisté, že Grimvalor rozhodně nebude hrou pro každého.
Ne snad, že by Grimvalor mohl svou náročností konkurovat klasikám žánru, ale nápis YOU DIED uvidíte asi častěji, než byste si přáli
Relativně jednoduše vyhlížející 2D akční záležitost totiž kráčí ve šlépějích klasických souls-like titulů a nese v sobě veškeré klíčové prvky žánru zahrnující určitou výzvu, přesně stanovené body odpočinku, respawn nepřátel apod. Je třeba se tak obalit trochu větším množstvím pevných nervů, neboť tenhle zážitek není tak úplně relaxační. Ne snad, že by Grimvalor mohl svou náročností konkurovat klasikám žánru, ale nápis YOU DIED uvidíte asi častěji, než byste si přáli.
Ostatně nejsou to jen základní herní mechaniky, které nápadně připomínají soulsovky. Téměř vše, na co ve hře narazíte, je tímto žánrem silně inspirováno. Ať už se bavíme o celkové stylizaci, grafickém zpracování nebo prostředí, ve kterém se hra odehrává. Přestože je Grimvalor převeden do 2D podoby, nemůžeme tvrdit, že by taková transformace hře ublížila. Ba naopak, vše vypadá krásně uhlazeně a lákavě. Během putování tak zavítáte především do temnějšího prostředí zahrnující krypty, katedrály, sklepy, jeskyně apod. Je to právě grafické zpracování, které dělá z Grimvalor tak trochu prémiovější hru.
Dynamika v hlavní roli
Pochvala směřuje též k technickému zpracování, neboť jsme během recenzování nezaznamenali žádné komplikace s chodem hry. Můj Samsung A52 5G se ukázal jako naprosto dostačující zařízení, a dokonce se vše obešlo i bez otravného zahřívání. Což je vzhledem ke skutečnosti, jak se Grimvalor po grafické stránce prezentuje celkem překvapení. Vlastně problém z technického hlediska neměla žádná zařízení, na kterých jsme hru testovali. Optimalizace se povedla na jedničku.
Ocenit musíme rovněž dynamiku celé hratelnosti, což byl ostatně jeden z největších otazníků. Je vlastně možné převést ideu souls-like titulu ve 2D podobě na mobilní zařízení? Ihned od prvních momentů se potvrdilo, že Direlight rozhodně ví, jak na to. Pohyb a celkové ovládání je krásně responzivní, vše dynamické a výsledné pocity naprosto uspokojující.
Pohyb a celkové ovládání je krásně responzivní, vše dynamické a výsledné pocity naprosto uspokojující
Během hraní budete mít pocit, že je vše ve vaší plné kontrole, což je při zvolené obtížnosti rozhodně základ. Hra však není orientována pouze na souboje, velký důraz je kladen rovněž na překonávání překážek a poměrně dost si také zaskáčete. Titul je koncipován na šíři zařízení a ovládání tak zajišťují výhradně palce.
Tím levým se pohybujete dopředu a dozadu, pravý potom obstarává skákání, uhýbání a útoky. Těch je k dispozici hned několik. Mimo klasického lehkého útoku hra nabízí také několik speciálních těžkých, které jsou navázané na energii, kterou lze získávat porážením nepřátel. Na větší bossy už ale počítejte s nutností nějaké té strategie, a hlavně porcí trpělivosti. Čas od času totiž umí Grimvalor minimálně potrápit.
Kopírka v dobrém smyslu
Připraveno je též levelování postavy, které funguje opět na podobném principu jako tradiční souls-like tituly. Posbírané duše tak budete investovat do zdraví, síly nebo např. magie. Celý systém levelování je poměrně intuitivní a kdo zná alespoň základy, bude jistě ihned od prvních momentů ve hře.
Nechybí ani sbírání nejrůznějšího vybavení a možnost v inventáři na základě statistik vybírat to nejvhodnější. A jestli se ptáte po craftování, tak ani na to pochopitelně vývojáři nezapomněli. Zkrátka kopírka se vším všudy. Ale rozhodně povedená kopírka, převedená do 2D grafiky a přizpůsobena pro potřeby mobilního zařízení.
V žádném případě zde nelze hovořit o přelomovém mobilním počinu, na to Grimvalor působí až příliš ploše, i přesto však můžeme vnímat určité známky prémiové hry. V trial verzi bohužel s občasnou reklamou a omezeným rozsahem hraní, plná verze je však naprosto čistou hrou. Pokud vás tak trial osloví, rozhodně se nezdráhejte investovat necelých 200Kč. Zbavíte se tak otravných reklam a odemknete si všech pět dějství.
Verdikt
Grimvalor je povedená 2D akční hack & slash rubačka s prvky souls-like. Nabízí povedené grafické zpracování, příjemné ovládání, a dokonce i nějakou tu herní výzvu. Je třeba však počítat s tím, že pro odemknutí všech pěti dějství si budete muset připravit necelých 200 Kč. Zrovna v tomto případě by to však mohlo minimálně za zvážení stát.
Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy A52 5G, Galaxy S22 5G, Xiaomi 12, POCO M5s a F4 GT.