Autoři globálního hitu Plague Inc. se vrací s novým titulem. Jak dopadl?
Co bereme
Nenáročné na herní zařízení
Absence reklam a mikrotransakcí
Nutnost činit důležitá rozhodnutí v komunitě
To si nechte
Trochu zlobí ovládání
Hře chybí strategická hloubka a kontinuita
Po pár kapitolách se vše opakuje
7 /10
Studio Ndemic Creations hráčům mobilních her není rozhodně neznámé. Jedná se o autory hry Plague Inc., která se v minulosti stala opravdovým hitem. Strategický titul, ve kterém měl hráč za úkol zdecimovat celou civilizaci prostřednictvím nenápadného viru či bakterie, se stal synonymem pro tak trochu morbidní herní zábavu s prvkem určitého realismu. Vše fungovalo skvěle, do doby, než přišel COVID. Ať už se na celé covidové období díváte jakkoli, v tu dobu se zkrátka nehodilo mastit simulace o vyhubení lidstva. A pro mnohé už to není taková zábava jako dříve ani v dnešní době.
Zrození nového kultu?
Naštěstí autoři tak úplně nelení a nedávno přispěchali s novou strategickou hrou, kterou pojmenovali jednoduše After Inc. Titul vyšel v listopadu letošního roku na mobilní platformy Android a iOS, verze na PC je plánována na rok 2025. My jsme sáhli po Android verzi, tak trochu ze zvědavosti, tak trochu z nostalgie a taky dost možná pod nenápadným tlakem relativně slušného hodnocení v rámci herního obchodu, kde se titul pohybuje na slušných 4,8 z 5, při celkovém počtu hodnocení přes osm tisíc, což rozhodně zaujme.
After Inc. je relativně jednoduchá strategická hra, která přichází s opačnou premisou než její slavnější předchůdce. Cílem totiž není likvidace civilizace, ale naopak její záchrana. Děj hry se odehrává několik desetiletí po zombie apokalypse způsobené virem Necroa, známým z Plague Inc. Hráč se ujímá role vůdce skupiny přeživších na Britských ostrovech, s cílem obnovit civilizaci.
Titul v sobě kombinuje prvky budovatelské strategie, survival a klade rovněž důraz na rozhodování v eticky komplikovaných situacích. Neméně důležité je rovněž budování osad, těžba zdrojů, ochrana komunity před zombíky nebo vylepšování a udržování morálky v určité hladině. Taková ta klasika společnosti, kde všechno funguje, je skvělá morálka a dobrá nálada. Naopak, kde se trpí nedostatkem, dochází ke vzpourám.
Sázka na jistotu
Autoři již nechtěli riskovat jakékoli budoucí morální dilema, a proto se vydali raději survival cestou, která bude pro společnost vždy o něco schůdnější než simulace likvidace celé planety.
After Inc. nabízí poměrně svižné a nenáročné herní seance v délce přibližně okolo dvaceti minut. Na této ploše se vždy rozprostírá jedna kapitola, která hráče uvrhne do nehostinné krajiny, aby se postaral o partičku přeživších. Cíle jednotlivých kapitol a motivy jednání postav jsou vždy odlišné, herní postupy se však příliš nerozcházejí.
Vždy je potřeba nejdříve prozkoumat okolí, zajistit základní potřeby, vytěžit co se dá, postupně investovat do technologií a v neposlední řadě též nabídnout přeživším nějaké to povyražení, aby jejich morálka neklesla pod únosnou hranici. Pak by totiž hrozila nějaká ta nepříjemná vzpoura.
Cíle jednotlivých kapitol a motivy jednání postav jsou vždy odlišné, herní postupy se však příliš nerozcházejí
Autoři slibovali realistický pohled na post-apokalyptické budování civilizace s prvky simulace, musíme však po několika hodinách ve hře tak trochu nesouhlasit. After Inc. je totiž až zbytečně monotónní a nepříliš hluboký survival zážitek, který nenabízí příliš překvapivých momentů. Téměř na všechny situace lze uplatnit stejnou strategii a víceméně totožné postupy.
Jiné problémy, stejné řešení
Jednotlivé kapitoly se liší spíše problémy, které komunitu trápí, výsledku se ale doberete vždy stejnou cestou. Někdy možná oklikou, ale rozhodně nebude třeba nic moc vymýšlet. Pravděpodobně tím nejzajímavějším prvkem hratelnosti je nutnost činit náhodná rozhodnutí, která mnohdy přináší určitá morální dilemata. Jedná se o rozpory v komunitě, otázky skladování zásob apod. Tak například vaše zásoby jídla jsou infikované a je třeba učinit rozhodnutí.
Budeme to ignorovat a riskovat otravu nebo se všeho zbavíme, popřípadě uděláme nějaký ten kompromis a snížíme riziko nákazy na minimum? Na výběr jsou vždy tři možnosti a každá z nich má rozdílný, povětšinou víceméně opačný dopad. Některé situace jsou k zamyšlení, jindy zase budete rozhodovat víceméně podle stavu ukazatelů v komunitě a to tak, aby došlo k co nejmenším negativním dopadům.
Pravděpodobně tím nejzajímavějším prvkem hratelnosti je nutnost činit náhodná rozhodnutí
Během hraní musíte hlídat zásoby vody, jídla, paliva a zejména dřeva, které je základním stavebním prvkem. Bez dřeva se zkrátka nehnete, ostatně tak jako v reálu. Postupně tak vybudujete příbytky, jídelnu, nové toalety a investujete nějakou tu staminu do technologií, což opět přinese nové možnosti. Bohužel, v každém levelu je nutné začínat od začátku, což narušuje celistvost a určitou kontinuitu.
Trocha skřípání
Co se grafického zpracování týče, jde o nenáročnou, víceméně kreslenou hru, která se prezentuje spíše v náznacích. Titul je koncipován na šíři zařízení a vystačíte si tak se dvěma prsty. V rámci ovládání však musím vyjádřit určité znechucení, neboť některá tlačítka, zejména v menu, nefungovala během recenzování vůbec.
Je to s podivem, ale možnost vykřížkovat se z menu byla naprosto nepoužitelná. Titul jsme recenzovali na telefonu Xiaomi 14, tudíž s výkonem jsme problém rozhodně neměli. After Inc. však není hra, která by vyžadovala silné herní železo, i majitelé starších strojů tak mohou být v klidu.
Potěšující zprávou je absence reklam či mikrotransakcí, plná verze hry je však k dispozici za 90 korun. Alespoň tedy v Android verzi. Zpřístupní se pak některé prémiové funkce jako je například možnost zrychlit si čas. Z mého pohledu jde však o naprostou zbytečnost, zmíněné dvacetiminutové seance jsou i tak poměrně svižné.
Verdikt
After Inc. rozhodně nebude takový hit jako předchůdce Plague Inc. Titul je až příliš plochý a začne se rychle opakovat. Ve své podstatě jde o standardní a ničím výjimečný survival strategický zážitek, který si osaháte a rychle pošlete dál. Pochválit musíme nutnost činit zásadní rozhodnutí, která mají vliv na budoucí směřování komunity. Naopak otrava je začínat v rámci každého levelu vždy od začátku.
Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy S23 5G, Xiaomi 14, POCO F4 GT a Sony Xperia X5.