Recenze herního monitoru Xiaomi G Pro 27i. Skvělý mini LED za přijatelný peníz

Michal Maliarov
Michal Maliarov
17. prosince 202410:14

Xiaomi máme v redakci všeobecně rádi a se zvědavostí zkoušíme novinky, které tento gigant střílí na trh. Tentokrát se nám do redakce dostal nejnovější herní monitor G Pro 27i, který za málo peněz nabízí relativně hodně muziky.

Co bereme
  • Vysoký jas a kontrast
  • Špičkové podání barev
  • Stylová a kvalitní konstrukce
  • Skvělý poměr ceny a výkonu
To si nechte
  • Chybí USB porty
  • Bez interních repráčků
9 /10
Xiaomi válí. Vyrábí všechno, od vysavačů a fénů po čističky vzduchu, telefony a chytré hodinky. A co je ještě zajímavější, kvalita je dost vysoká a ceny nízké. Výrobce zavítal i do sféry herních monitorů a my jsme v redakci měli tu možnost osahat si jeho nejnovější model G Pro 27i, kterému kromě pár maličkostí vlastně prakticky není co vytknout. Nebo přeci jen? Jak dopadl nový pokus Xiaomi na tomto poli?

Bílá stylovka

První plusové body dostává recenzovaný kousek hned po rozbalení z krabice. Nabízí totiž sice jednoduchý a minimalistický, ale velmi stylový design. Přední strana je zproštěna veškerých ovládacích prvků a schovává vlastně kromě prostorné obrazovky jen logo a diodu. Veškerá paráda se děje na zadní straně, kde už naleznete matný bílý povrch, příjemnou texturu a především univerzální joystick, kterým se monitor zapíná i ovládá, takže máte veškeré nastavení doslova pod palcem.
Xiaomi G Pro 27i
V dolním průřezu najdete síťový port a především dva DisplayPorty a dva HDMI 2.0 porty s podporou VRR a frekvencí 120Hz u herních konzolí. Monitor tedy skvěle poslouží nejen u počítačů a notebooků, ale také třeba PS5. Kombinace černé a bílé barvy je opravdu pěkná a vypadá futuristicky, dopomáhají tomu i letmá loga modelu na zadní straně. Dominantou zadní strany je RGB kolečko uprostřed, které se dá nastavit dle libosti jak co se týče barevné palety, tak animací. Podobně jako třeba RGB klávesnice vám tak může monitor reagovat na dění ve hře a pokud monitor stojí u stěny, doplní vaše počínání krásným efektem. Pokud vás ale podobné výstřelky ruší, není problém vše zcela vypnout.

Technické specifikace

  • Úhlopříčka: 27 palců

  • Rozlišení: 2560 x 1440 pixelů

  • Technologie: Mini LED / IPS, Quantum Dot Film, HDR10, Display HDR 1000

  • Poměr stran: 16:9

  • Jas: 1000 nitů

  • Obnovovací frekvence: 180 Hz

  • Odezva: 1 ms

  • Zvuk: Není

  • Připojení a technologie: DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, 3,5mm Jack

  • Hmotnost: 6,8 kg

  • Cena: 8 999 Kč

Stejně minimalistickým stylem je vyroben i podstavec, který nezabírá moc místa a navíc nabízí velmi široké možnosti přizpůsobení, a to jak otáčením do stran tak změnou výšky a úhlu naklonění. Monitor si tak opravdu nastavíte přesně podle představ. Jedinou výraznější pihou na kráse jsou zcela chybějící USB porty a integrované repráčky, i když 3.5mm jack se tu schovává. Pokud tedy budete chtít kompletní zážitek, budete muset mít zapojeny ještě externí repráčky a USB hub, případně soundbar jako v mém případě.

Špičkový displej, co potřebuje potunit

Z technologického hlediska se nemá G Pro za co stydět. Nabízí totiž IPS panel s úhlopříčkou 27 palců a kombinaci technologie Mini LED s Quantum Dot Film, rozlišením 2560 x 1440 pixelů a 180 Hz obnovovací frekvencí. To znamená extrémně vysoký kontrast a velkým počtem (až 1152) zón lokálního stmívání a maximálním jasem až 1000 nitů. Quantum Dot pak přidává ještě další vrstvu pro věrohodné podání barev, což znamená, že monitor umí produkovat neuvěřitelně jasný a sytý obraz, bez zbytečně přesaturovaných barev. Černá je opravdu černá, a když je potřeba hráče oslepit flashbangem, tak je bílá opravdu bílá. Navíc nechybí podpora HDR10 a Display HDR 1000.
Xiaomi G Pro 27i
Náboje má tedy Xiaomi průbojné, jak s nimi nakládá je už druhá věc. V základu je totiž k dispozici hned několik obrazových režimů včetně Gamingu, monitor ale s nimi nepracuje zrovna nejlépe. Pokud tedy nebudete nic měnit a rovnou se pustíte do hraní s Native nastavením, nikdy z toho nevymáčknete úplné maximum. Pokud už zabřednete hlouběji do nastavení barevného spektra, kontrastu, jasu a dalších náležitostí, stává se monitor ještě kompetitivnějším i pro profesionální grafické designéry a střihače. Pro ty je velmi pohodlná možnost rychle přepnout mezi jednotlivými režimy, jako je DCI-P3, Adobe RGB či tradiční sRGB pro co nejvěrnější zobrazení barev pro jejich momentální potřebu.

Pokud zabřednete hlouběji do nastavení barevného spektra, kontrastu, jasu a dalších náležitostí, stává se monitor ještě kompetitivnějším i pro profesionální grafické designéry a střihače

Pro hráče ale tento detail až tak důležitý není. Kombinace QHD rozlišení a obnovovací frekvence 180Hz se mi zdá naprosto ideální (a zbytečně nezatěžující grafickou kartu) a monitor navíc umí dokonale vychytat plynulost obrazu díky nejen vysoké frekvence, ale také Adaptive-Sync technologii. Za celou dobu testování jsem nenarazil takřka na žádné rozmazávání obrazu, sekání ani jiné defekty. Akce, ať už je seberychlá, je naprosto plynulá a jemná.
Xiaomi G Pro 27i
Vše jsem samozřejmě zkoušel na hrách, které jsou na rychlou reakci háklivé, od Counter-Strike 2 a Warzone až po nejnovější Marvel Rivals. Na frenetické akci je krásně vidět, jak skvěle monitor pracuje s pohybem obrazu a jeho plynulostí, mám pocit že jsem prozatím neměl to štěstí se stejně dobře vybalancovaným displejem, a to i na monitorech s mnohem vyšší obnovovací frekvencí. Klobouk dolů před Xiaomi.
Verdikt
Kvalita, se kterou trh válcuje Xiaomi mě nepřekvapuje už delší dobu. Začalo to u telefonů, hodinek a sluchátek a pokračuje to také u herních monitorů. G Pro 27i je výborným herním monitorem s takřka bezkonkurenčním poměrem výkonu k ceně, jelikož nabízí jak špičkové technologie, tak kvalitní stylové provedení a možnosti nastavení přesně dle představ. Oželíte-li chybějící USB porty a repráčky, máte tu prakticky jeden z nejlepších herních monitorů v této kategorii.

Doporučujeme

Články z jiných titulů