Recenze hry Age of Mythology: Retold. Návrat, co tě dostane

Ladislav Novák
Ladislav Novák
12. března 202512:47

Age of Mythology: Retold přináší do moderní doby klasiku z roku 2002, která dostala nový kabát a několik vylepšení. Remaster zůstává věrný původní hratelnosti, ale zároveň přináší novinky, které osloví i novou generaci hráčů.

Co bereme
  • Nadčasová hratelnost funguje i v roce 2025
  • Velké množství herního i mimoherního obsahu
  • Přepracované božské síly
  • Obrovská rozmanitost
  • Nový rebalanc
  • Česká lokalizace
To si nechte
  • Slabší grafické zpracování
  • Občasné bugy
  • Ovládání místy pozlobí
8 /10
RTS hry už nejsou úplně meta, spíš takový boomer žánr, co si jede na nostalgii. Jako by jejich golden era už byla dávno pryč. Novinky? Skoro žádný, hype? Taky nic moc. Takže milovníkům starých časů a nostalgickým crybabies nezbývá než se vrátit ke klasikám. A právě proto vývojáři servírují remastery legendárních titulů. Proč? Aby vyplnili díru na trhu něčím, co má fakt hodnotu.

Návrat mezi bohy

Krásným příkladem je remaster klenotu z roku 2002 v podobě Age of Mythology: Retold. Dnešní hráči v roce 2002? Lol, většina z nich tehdy ani neexistovala, přesto se tenhle real-time strategický klenot v srdcích mnoha pařanů zařadil do kategorie hra dětství. Tak, jak dnes mnozí paří Minecraft nebo Fortnite, za nás se prostě jelo Age of Mythology a Age Of Empires.
Age of Mythology_ Retold_20250309151850
Antická božstva proti sobě nikdo poštvat nechce, a proto si autoři remasteru dali skutečně záležet. Výsledek skutečně stojí za to, alespoň tedy pro určitou skupinu hráčů. Od vydání původní hry uplynulo dlouhých dvacet dva let, což není rozhodně málo. Jenže právě díky tak velkému časovému odstupu se ukazuje, jak revoluční a nadčasové vlastně tyto kousky uměly být, a to nejen z hlediska hratelnosti, ale rovněž v rovině obsahové či technologické.
Jednalo se o strategie, a právě tímto způsobem ke svému materiálu autoři skutečně přistupovali. Nadčasová byla nejenom správa zdrojů, ekonomika, mikromanagement vesnic a celkové budování, ale rovněž zpracování válečných jednotek a frakcí obecně. Ať už si hráč zvolil jakoukoli frakci, vždy mohl mít jistotu jedinečného a unikátního zážitku ve všech ohledech. Nikdy nešlo jen o opakovanou recyklaci téhož, ale o jedinečný a citlivý přístup s důrazem na strategické prvky.

Staré dobré základy s moderním twistem

Retold pochopitelně staví na stejných základech a nesnaží se nikterak bortit fungující, autoři remasteru si ale uvědomují, že hráčská základně se za ty dvě dekády silně proměnila a je nutné přijít rovněž s určitou aktualizací. Původní hráči mohou zůstat v klidu, hratelnost jako taková zůstala zachována, autoři se jen snažili udělat nějaké ty prvky směrem k hráčům. Jak jistě víme, trpělivost současné herní generace rozhodně není taková. Jsme v jiné době a je třeba s tím počítat.
Age of Mythology_ Retold_20250309152728
To se pochopitelně projevuje i na přístupu tvůrců, kteří se snaží udělat nějaké ty vstřícné kroky směrem k hráčům. To je případ i Age of Mythology: Retold, které nabízí několik nových prvků, které mají za cíl ulehčit jednotlivá tažení. Jako příklad poslouží využití božských sil, které lze nově chrlit téměř neomezeně. Platidlem pro opakované seslání je v tomto případě přízeň.

Díky přepracovanému sytému božských sil jednotlivá tažení získala novou dynamiku

Zní to jako hloupost a maličkost, ale opak je pravdou. Svým způsobem se jedná o takový nenápadný game-changer, který vnáší do strategického zápolení nový náboj.
Díky přepracovanému sytému božských sil jednotlivá tažení získala novou dynamiku. Božské síly sice můžete využívat vícekrát za sebou, díky přízni ale stále musíte strategicky rozvažovat. Naštěstí je tento systém maximálně vyvážený a nevede hned k nezřízenému chaosu na bojišti. V žádném případě se tak nemusíte obávat, že na obrazovce lítá jeden meteorický roj za druhým.

Epičtější bitvy

Autoři dále celkem citlivě zasáhli i do všech jednotek, a to s cílem rebalancu. Výsledkem je tak mnohem variabilnější hratelnost a vznik nových způsobů, jak dosáhnout herního výsledku. Titul dostává nové strategické možnosti a neodkazuje se jen na tradiční letité postupy.
Autoři celkového rebalancu dosáhli pečlivou analýzou a rozborem mnoha proměnných. Zároveň došlo k navýšení populačního limitu, což celkem pochopitelně vede k epičtějším a uvěřitelnějším bitvám.

Zároveň došlo k navýšení populačního limitu, což celkem pochopitelně vede k epičtějším a uvěřitelnějším bitvám

Ruku v ruce s touto proměnou pochopitelně kráčí též aktualizace grafického zpracování a využití nového grafického enginu. No o next-gen tu hovořit určitě nebudeme, ale ten posun je evidentní. Age of Mythology: Retold vypadá dobře a pro potřeby žánru, respektive pro potřeby vyjádření svého obsahu rozhodně dostatečně.

Klasika v nové éře

Retold tak splňuje většinu kritérií úspěšného remasteru. Vypadá lépe, je celkově vyváženější, přístupnější a působí vyzráleji. Hráči se navíc mohou těšit na pátý věk zázraků, jehož koncept byl oproti originálu rovněž výrazně přepracován. Hru jsme recenzovali na konzoli PS5 a musím říct, že jsem překvapen celkovou pohodlností hraní.
Age of Mythology_ Retold_20250310103657
Je třeba si přiznat, že real-time strategie na konzoli úplně nechceš. Díky pomoci umělé inteligence a možnosti vytvářet si jednotlivé profily se však není čeho obávat. Kdo nechce, nemusí se s nechutí zabývat mikromanagmentem a může si podobné záležitosti ulehčit.
Mimo parádní singleplayerovou kampaň titul nabízí též spoustu online obsahu, ale rovněž perfektní kompendium a spousty materiálů ke studiu.  Díky tomu se z Age of Mythology: Retold stává rovněž hodnotný edukativní nástroj. Navíc lokalizovaný do českého jazyka. Nikdo už se tak nemůže vymlouvat, že neví nic o antických božstvech.
Celkově jde o vyladěný a skutečně hodnotný remaster, který přináší původní zážitek v aktualizované formě. Pro současnou generaci hráčů bude možná až příliš komplikovaný, původní pařani ale jistě neodmítnou.
Age of Mythology: Retold je fakt solidní návratdo roku 2002. Má fresh vizuál, dobře vybalancovaný gameplay a nový features, co celý zážitek dělají plynulejší a dynamičtější. Škoda, že RTS už nejsou v hype a musíme pořád nostalgicky backtrackovat do minulosti.
REKLAMA
Partnerem recenze je Fanta.

Doporučujeme

Články z jiných titulů