Herní notebooky ROG Zephyrus od společnosti Asus máme v redakci na početném místě a byli jsme tak zvědavi, jak se předvede nejnovější generace modelu G16 GA605WI se srdcem od AMD. Pokračuje ve vítězném tažení?
Co bereme
Prémiová kovová konstrukce
Krásný OLED displej
Vyvážený výkon dle zátěže
Tichý chod
To si nechte
Vyšší cena
RTX 4070 neutáhne vše
Slabší systém chlazení
8 /10
Letošní rok byl pro Asus zajímavý. Na trh vyrazila celá plejáda modelů velmi populární řady Zephyrus a po fanoušcích Intelu, jejichž procesory se do nového laptopu Zephyrus G16 podívaly začátkem roku, jsme se konečně dočkali i z druhé strany barikády. Do redakce nám dorazil model Zephyrus G16 GA605WI s nejnovějším procesorem AMD Strix Point, který už v základu přichází s nabušeným duem vysokého taktu a větší zásoby operační paměti. V kombinaci s grafickou kartou ze stáje RTX tak šlo o hodně zajímavý herní stroj, který jsme podrobili pořádné herní náloži a testování. Co jsme zjistili? Pojďme se podělit o trefy do černého i pár nedostatků, kvůli kterým notebook zůstal těsně před pomyslným trůnem.
Tradiční stylovka s blikajícím víkem
V redakci to tvrdíme už roky a nejinak je tomu i letos - řada laptopů Zephyrus vždy vypadá zatraceně dobře a letošní model opět láká celohliníkovou konstrukcí, která je pevná a bytelná, a přesto váží necelé 2 kg, takže je i dostatečně lehká na přenášení. Tenká hliníková destička, jak notebook vypadá v uzavřeném stavu, je krásná na pohled a působí prémiově, nikde nic nevrže ani neodstává. Zadní stranu víka s displejem pak zdobí nová LED lišta, která problikává a její animace lze nastavit dle libosti. Osobně nevím, jak moc praktická je taková frajeřinka na zadní straně, kde ji uživatel za celou dobu neuvidí, v případě zapojeného monitoru však můžete víko sklopit a lištou se kochat. Jedná se ale spíše o designový výstřelek než opravdu praktický prvek.
Potěší minimalistická a přesto prostorná klávesnice, která je mimochodem jednou z nejpohodlnějších, se kterou jsem u herních laptopů měl co do činění. Spínače naprosto skvěle reagují na dotek, jsou přesné a přesto dostatečně klikatelné a s rovnoměrných odskokem, takže se na nich nejen perfektně hraje, ale i píše. Klávesy jsou také podsvícené, na rozdíl od některých kolegů tu však najdete jednozónové RGB podsvícení. Po stranách klávesnice jsou rozprostřeny stereo reproduktory, které sice neoplývají bůhvíjak dunivými basy, jsou však dostatečně hlasité a jsou doplněny o další dva menší vzadu, takže má člověk pocit podstatně prostorovějšího zvuku. Doslova obrovský je touchpad, který je sice dostatečně prostorný, ale z hlediska přesnosti stisku spíše průměrný a všichni hráči raději vždy sáhnou po myši. Skvěle se na něm však provádí gesta a nabízí dostatečnou plochu na všechny prsty, což se cení.
Potěší skvělé rozvržení portů po stranách. USB-C a USB-A se nachází jak zleva, tak zprava, takže se dá velmi pohodlně připojit veškeré příslušenství nezávisle na tom, jak notebook umístíte na stůl. Nechybí tu ani HDMI port, síťový port, tradiční jack pro připojení sluchátek a plnohodnotná čtečka paměťových karet z pravé strany. Veškeré mřížky chlazení jsou umístěny vzadu a také na straně zadní hrany pod víkem, což je důvod, proč se víko nesklápí na celých 180 stupňů. Na druhou stranu tu máte více prostoru pro chlazení komponent, což je u herních laptopů klíčové.
Technické specifikace
OS: Windows 11 64-bit
Procesor: AMD Strix Point, Ryzen AI 9 HX 370, až do 5.1 GHz
Paměť: 32 GB LPDDR5x RAM
Displej: 16 palců, OLED displej, rozlišení 2560 x 1600 pixelů, obnovovací frekvence 240Hz, max. jas 400 nitů
Baterie a výdrž: 90 Wh, výdrž až 6 hodin na jedno nabití
Další technologie: 1080 px kamera, jednozónové RGB podsvícení, lightbar
Cena: 81 990 Kč
Na celé přední straně víka se rozprostírá 16-palcový OLED displej, který zabírá většinu plochy a nahoře schovává už jen čočku kamerky. Jedná se rozhodně o dominantu laptopu, jelikož jde o neuvěřitelně jasný displej s 400 nity, sytými barvami a špičkovým kontrastem. Jedná se o panel s rozlišením 2.5K a obnovovací frekvencí 240Hz, což je ideální kombinace pro všechny náruživé hráče, která zbytečně nežere výkon 4K rozlišením a přesto nabízí vysokou ostrost a především vysokou obnovovací frekvenci. Displej rozhodně poutal pozornost a bylo mi skoro líto k němu připojovat některé jiné testovací monitory, což je dobré znamení.
Výkonu na rozdávání bez nejvyššího RTX
Model, který jsme dostali do redakce, se pyšní skvělou kombinací nejnovější generace procesoru AMD Ryzen AI 9 HX 370 ve své nejvyšší konfiguraci s maximálním taktem až 5,1 GHz, operační pamětí LPDDRx o velikosti 32 GB a interním úložištěm 2 TB SSD (Micron 2400). Už to je v kombinaci s kvalitním OLED displejem příslibem velkých věcí, posledním dílem skládačky však je grafická karta. Zde jsem však narazil na lehké zklamání, jelikož AMD série laptopů Zephyrus G16 stále nemá přístup k nejvyšším modelům grafických karet Nvidia GeForce RTX a v testovacím kousku tak místo 4080 či 4090 dostanete 4070 s 8 GB interní paměti.
Tím nechci testovací kousek nijak shazovat, stále nabízí v tak tenkém a lehkém těle doslova lví výkon, který vám hravě vystačí na všechny nejnovější hry jak se říká v plné palbě. Právě chybějící 4080 či 4090 však laptop dělí od pomyslné zlaté medaile, kterou by si zatraceně zasloužil. Většina benchmarků totiž poukazuje na to, že je model s AMD procesorem podstatně rychlejší než většina jeho kolegů s Intelem, a hravě překonává konkurenci stejné třídy.
I přesto jde však o laptop s vysokým výkonem, který si upravíte dle svého uvážení díky integrovanému softwaru Armoury Crate. Ten už je s laptopu Zephyrus spjat odnepaměti a víceméně v něm najdete podrobná nastavení všech grafických vymožeností, od frekvence procesoru až po využití operační paměti. K dispozici jsou také kromě automatického režimu několik předem nastavených - Tichý, Výkonný a Turbo, které mluví tak nějak za sebe a upravují chlazení i takt podle toho, co zrovna laptop potřebuje. Povětšinou jsem neměl problém s automatickým režimem, který přepínal mezi integrovanou grafikou a RTX dle situace.
Benchmark/titul
Skóre/průměr FPS
3DMark Time Spy
7630 bodů
Cinebench R20
8310 bodů
Horizon: Forbidden West (Velmi vysoké, TAA, 2,5K)
75 FPS
Zaklínač 3: Divoký hon (Ultra, Hairworks 4, 2,5K)
96 FPS
Red Dead Redemption 2 (Ultra, TAA, 2,5K)
76 FPS
Cyberpunk 2077 (Ultra, RTX off, 2,5K)
56 FPS
Co znamená dostatečný výkon z herního hlediska? V graficky moderních a náročných hrách, jako je Cyberpunk 2077 (samozřejmě bez zapnutého path tracingu v Overdrive režimu), Red Dead Redemption 2, Control, Horizon: Forbidden West či Starfield, není problém se dostat nad únosnou hranici 60 snímků při nativním rozlišení a ultra detailech. U starších her, jako je Zaklínač 3, DOOM Eternal či Forza Horizon 5, už při stejném nastavení vyskočíte na cca 80-100 snímků.
Potěší také překvapivě tiché chlazení. Větráčky se většinou slyšitelně rozjedou až při opravdu velkém zápřahu, během kterého stejně většinou používáte sluchátka nebo vám z repráčku zní chorály tak nahlas, že jejich hluk nejsou až takovým problémem. O něco méně dobrou zprávou je samotný systém chlazení, který se stále spoléhá v případě tohoto modelu na 3 hlavní větráčky Tri-Fan a promyšlený systém teplovodivých trubek z původních modelů Zephyrus místo novější generace chlazení (tzv. vapor-chamber) z modelů, používajících Intel a vyšší třídy RTX karet. To má vliv především na dlouhodobou vysokou zátěž, kde je pak zahřívání především horší části klávesnice opravdu znát. Většinou to ale opravdu znatelně pocítíte především v Turbo režimu. V normálním režimu Výkonu k tomu dochází jen zřídka, v Tichém vůbec. Na výkon to naštěstí nemá výraznější vliv, je to však další menší povzdechnutí nad tím, že mohlo být o něco lépe.
Když už mluvíme o hraní a výkonu, nemohu opomenout výdrž baterie, i když je to aspekt, který hráči u těchto laptopů pravděpodobně neřeší. Pokud se totiž podíváme na výdrž v herním režimu, dostaneme se sotva na 1 hodinu hraní. Samozřejmě, v Tichém úsporném režimu s minimální pracovní zátěží (Youtube videa a brouzdání po internetu) už se lze dostat na cca 5-6 hodin na jedno nabití.
Verdikt
Co říci závěrem? Pokud se dívám na Asus ROG Zephyrus G16 z celkového hlediska, jde o skvělý herní laptop v krásném hliníkovém těle se špičkovým OLED displejem a velmi dobrou výkonostní kombinací procesoru a operační paměti, která zvládne většinu moderních her bez zaškobrtnutí. Slabší stránkou se jeví starší systém chlazení, chybějící varianta s vyšší třídou karet RTX a také dost vysoká cena, za kterou lze najít podobně sestavený laptop s výkonnější grafickou kartou a jen o pár tisícovek vyšší cenovkou. Vyplatí se nákup recenzovaného kousku? Rozhodně, ale musíte vědět, co od laptopu očekáváte.